سبد خرید خالی می باشد

آشنایی با سموم و آفت کش ها

آفت کش ها و سموم جهت کشتن آفات و حشرات تولید شده اند و هدفشان از بین بردن یک آفت خاص می باشد. از آنجا که آفت کش ها مواد شیمیایی سمی هستند باید حین سمپاشی مراقب کلیه حیوانات و گیاهان غیر هدف باشیم که به آن ها صدمه ای وارد نشود.

 

به عنوان مثال وقتی قرار است خانه ای را برای از بین بردن سوسک سمپاشی کنیم سایر افرادی که در خانه ساکن اند و یا حیوانات خانگی به عنوان آفت غیر هدف به شمار می آیند و باید سلامت آن ها حفظ گردد.

در هر صورت حفاظت از محیط زیست امری ضروری است و برخی از آفت کش ها بسیار سمی هستند و مدت زمان طولانی در محیط باقی مانده و سایر قسمت ها مانند آب، زمین و هوا را آلوده می کنند.

در صورت نیاز به سمپاشی باید به کارشناسان دفع آفات مراجعه نموده چون استفاده از آنواع آفت کش ها در تخصص آن ها می باشد و بدن شما نباید با سموم هیچ تماسی داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که  از خاک  زیر ساختمانی که موریانه زدایی شده در محلی دیگر مثلا ً در محل بازی بچه ها استفاده نماییم این سموم در اثر تماسِ پوست با خاک به بدن انسان انتقال می یابد.

آفت کش ها و سموم به سه شکل متفاوت موجود می باشند:

  • جامد: به شکل پودر یا دانه های گرانول وکریستال
  • مایع
  • تدخینی یا شکل گازی

 آفت کش ها غیر قابل تجزیه پذیر و تجزیه پذیر

برخی از سموم برای مدت طولانی در محیط باقی می مانند و اثر آن ها تا مدت ها از بین نمی رود به عنوان مثال سمومی که برای موریانه زدایی در داخل خاک استفاده می شود. استفاده از این نوع آفت کش ها به تخصص نیاز داشته چون در صورتی که به اشتباه استفاده شوند این آلودگی به خاک و آب نیز انتقال می یابد.

گاهی مردم از وجود مواد شیمیایی ناشی از سموم در داخل زمین آگاهی ندارند و بدون اطلاع از سمیت، خاک آن را حفاری کرده تا برای مصرفی مانند باغ ها از آن استفاده نمایند و در نتیجه از این طریق بسیاری از حیوانات غیر هدف ممکن است تحت تأثیر این آفت کش ها قرار بگیرند.

پیش از سال 1996 برخی از آفت کش ها غیر قابل تجزیه بودند مانند DDT و Dieldrin  که متاسفانه اثرات آن ها همچنان در طبیعت باقی مانده است حتی با توجه به این که به نظر می آید این سموم در دسترس نیست و سالیان سال است که استفاده نمی شود.

دانشمندان امروزه در حال توسعه آفت کش های تجزیه پذیر هستند که فعالیت مواد شیمیایی آن ها بسیار اندک بوده و در یک مدت زمان کوتاه جهت ریشه کنی آفات و حشرات کاربرد دارد و سپس به سایر مواد بی ضرر مانند آب و دی اکسید کربن تجزیه شده که هیچ ضرری برای سلامت شما به وجود نیاورد.

از طرفی آن ها مواد شیمیایی با پایداری بالا را نیز تولید می کنند مانند برخی از آفت کش ها که برای ریشه کنی موریانه استفاده می شود تا سال ها اثر آن ها در خاک باقی بماند.

 آفت کش ها و زنجیره مواد غذایی

در طبیعت زنجیره غذایی گیاهان و حیوانات همیشه جریان داشته حیواناتی که از گیاه  تغذیه کرده و  حیواناتی که از گروه دیگر حیوانات تغذیه کرده و گاهی این حیوانات به عنوان غذای انسان مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی از طریق گوناگون آفت کش ها و سموم می توانند به طور تصادفی حیوانات و گیاهان را آلوده نمایند و سپس به انسان انتقال می یابد.

گاهی پس از اینکه حشره توسط سموم موجود در آفت کش از بین می رود ممکن است همچنان اثر سم در بدن باقی باشد و سپس از طریق بدن او به حیوان دوم و یا حتی حیوان سوم انتقال می یابد و از این طریق سلامتشان به خطر می افتد.

 آفت کش ها از سه طریق وارد بدن می شوند:

از طریق خوراکی

از طریق خوردن مواد غذایی، مایعات ، سموم وارد بدن می شوند. به عنوان مثال در صورت برخورد سموم با دست در صورتی که دست با دهان برخورد کند در هنگام خوردن یا سیگار کشیدن سموم به بدن انتقال می یابد.

از طریق تنفس

اسپری های آفت کش، سموم تدخینی و گازی شکل و یا سموم پودری از طریق دهان و بینی وارد بدن انسان می شوند که در حال حاضر سموم گازی شکل به دلیل خطر مرگ برای ساکنین به هیچ عنوان استفاده نمی شود.

از طریق پوست

جذب دیگر سموم از طریق پوست وچشم ها می باشد. آفت کش ها به سرعت از طریق چشم، پیشانی و دست جذب می شوند به خصوص اسپری های آفت کش که توسط انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

 علم آگاهی به انوع سموم و نحوه استفاده از آن ها در تخصص مهندسان دفع آفات ما بوده که پیشنهاد می کنیم در صورت مواجه با مواردی که نیاز به سمپاشی داشته با کارشناسان نگین دشت تماس گرفته و به صورت بی خطر و ایمن مشکل شما را رفع نمایند.

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مقاله ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi