سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی ماهی نقره ای - سیلور فیش

حشره ماهی نقره‌ای، که به بید کاغذ نیز شناخته می‌شود.این حشرات معمولاً در مکان‌های مرطوب مانند زیرزمین‌ها، حمام‌ها، و زیر شیروانی‌ها یافت می‌شوند و از مواد حاوی نشاسته مانند کاغذ، چسب، و پارچه تغذیه می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به اموال آسیب برسانند و گاهی اوقات باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.

به دلیل داشتن سه زائده بلند و مویی شکل در انتهای بدنش به ‘دم مویی’ معروف است. این حشره در سراسر ایران یافت می‌شود و بیشتر در مناطق مرطوب خانه‌ها مانند حمام‌ها، زیرزمین‌ها، و اتاق‌های زیر شیروانی دیده می‌شود. ماهی نقره‌ای تمایل دارد در مخفیگاه‌های خود پنهان شود و از دید مخفی بماند، به همین دلیل ممکن است افراد برای مدت‌ها از آسیب‌های وارده به وسایل منزل توسط این حشره بی‌خبر باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنترل، سمپاشی، و ریشه‌کنی ماهی نقره‌ای و نحوه خلاصی از شر آن، لطفاً ادامه مطلب را مطالعه کنید.

در این مقاله مشخصات فیزیکی و ظاهری حشره ماهی نقره ای یا همان بید کاغذ و الیاف، نحوه رژیم غذایی و تولید مثل آن ها و نیز خسارات ناشی از وجود ماهی نقره ای به وسایل موجود در منزل را به صورت کامل شرح داده و سپس کلیه روش های پیشگیری از ورود آن ها و روش های مبارزه و ریشه کنی و معرفی ژل نابود کننده حشره ماهی نقره ای (سیلورفیش) را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

silverfish حشره سه دم 500 × 300

حشرات این راسته با نام های عمومی دم مویی ، بید کاغذ، سیلور فیش، ماهی مقره ای ، حشره سه دم ( Silverfish) و (Firebrat) شناخته می شوند که این دو نام، در حقیقت متعلق به دو گونه مهم این راسته است. نام این راسته نیز از دو کلمه Thysanos به معنای ریشک و Ura به معنای دم گرفته شده است و اشاره به وجود سه زائده باریک و بلند در انتهای بدن دارد و شکم نیز دارای Styli است اما در این راسته آرواره بالا توسط دو نقطه به سر اتصال دارد و به اصطلاح دو مهره ای است.

چشم های مرکب در دم مویی ها کوچک تر و فاصله دار هستند. بدن این حشرات توسط یکسری لکه های نقره ای رنگ پوشیده شده است. حشرات این راسته جفتگیری مستقیم ندارند و جنس ماده اسپرم نر را به صورت غیر مستقیم دریافت می کند.

گونه Lepisma saccharina با نام عمومی Silverfish (ماهی نقره ای) معروف می باشد. این آفت در مناطق نمناک و مرطوب زندگی می کند. گونه Thermobia domestica با نام عمومی Firebrat شناخته می شود که در مناطق بسیار گرم با حرارت بالای 32 درجه، مثل نانوایی ها، نزدیک اجاق منازل ، شیرینی پزی ها و سرویس حمام در کنار وان را جهت زیستگاه خود ترجیح می دهند.

 شکل ظاهری حشرات سیلور ماهی  به چه صورت است؟

 • رنگ: رنگ سفید تا خاکستری قهوه ای یا نقره ای مایل به آبی.

 • شکل: بدن ماهی نقره ای کشیده است.

 • طول: طول بدن 12-19 میلی متر می باشد.

 • دم: سه موی بلند در انتهای بدن وجود دارد.

شناسایی حشره ماهی نقره ای

 • بدن نسبتا صاف، مخروطی و اغلب با فلس پوشیده شده است
 • رنگ بدن نقره ای بعضی مواقع شیری رنگ و سفید می باشد
 • چشم های مرکب کوچک یا وجود ندارد
 • شاخک بلند، نخ مانند و چند بخش
 • دمی شبیه عقرب که سه بخشی می باشد
 • شکم با ده قسمت کامل
 • بخش یازدهم شکم دراز شد تا یک رشته دمی میانی را تشکیل دهد
 • زائده های سبک در قسمت های شکمی 7-9 قرار دارند

آیا ماهی نقره ای (دم مویی) از پوشاک و لباس تغذیه می کند؟ 

 رژیم غذایی بید کاغذ (دم مویی) :

حشره ماهی نقره ای معمولاً از الیاف و پوشاک (فرش ، پرده، رختخواب، لباس و .. ) تغذیه می کند اما مواد نشاسته ای از جمله شیرازه و جلد کتاب ، پارچه های نخی، مواد غذایی خشک، چسب، پارچه کتان، چرم، کاغذ، الیاف تهیه شده از انواع گیاهی و حیوانی، ابریشم، منسوجات ، قند و انواع شیرینی جات و ... را ترجیح می دهد.

Damage to silverfish Cloth negindasht 550 x 496

بید کاغذ (ماهی نقره ای) از موادی که حاوی پلی ساکاریدهایی مانند نشاسته یا دکسترین (در چسب‌ وجود دارد) هستند، تغذیه می کند و به دلیل آسیبی که به لباس، کاغذ، پرده تزئینی و دیگر اشیای خانگی وارد می کند به عنوان آفت مضر شناخته شده اند اما جزء ناقلین بیماری زا برای انسان به شمار نمی آیند. 

مراحل سمپاشی ماهی نقره ای - دم مویی 

1.  بازرسی از منزل و سرویس های بهداشتی

زمانی که دم مویی silverfish به منزل شما حمله ور شده اند و تصمیم به ریشه کنی و پاکسازی منزل خود گرفته اید متخصصین نگین دشت در رفع مشکل شما در اسرع وقت اقدام خواهند کرد. ماهی نقره ای  بسیار موذی می باشد که در درزها و شکاف های منزل پنهان شده و پیدا کردن این حشره کار مشکلی می باشد متخصصین ما برای بررسی دقیق شواهد، آموزش های لازم را دیده و در اولین بازدید از منزل شما بخصوص محل هایی مانند  تخت، مبلمان، فرش، پرده و لباسها و ... از طرفی شکاف و درز موجود در دیوار و سرویس های بهداشتی میزان آلودگی را بررسی می کنند. اولین اقدام قبل از سمپاشی، بررسی شرایط منزل می باشد.

2. اجرای عملیات سمپاشی ماهی نقره ای

پس از اتمام بازرسی و ارزیابی وضعیت آلودگی، متخصصان بهترین برنامه و شیوه درمان و ریشه کنی و سمپاشی ماهی نقره ای را بر اساس میزان آلودگی به شما توصیه می کنند. نگین دشت با استفاده از سموم مطابق با استانداردهای لازم و روش های نوین اقدام به سمپاشی دم مویی نموده و در این روش ها با هدف از بین بردن تخم و لاروها اقدام به سمپاشی نموده قابل ذکر است با روش ارائه شده تخم و لارو حشرات نیز ریشه کن شده و دیگر به بلوغ نرسیده و از طرفی نیاز به سمپاشی مجدد نخواهد داشت.

3. نظارت و اقدامات و نکات ایمنی بعد از سمپاشی

ریشه کنی و مبارزه با حشره سیلور فیش بسیار سخت و دشوار است اما متخصصین نگین دشت با پیگیری مداوم پس از انجام سمپاشی سیلور فیش شما را مطمئن کرده و بهترین راهکار را برای نگهداری و حفاظت از محل سکونت در مقابل ورود این حشره موذی به شما ارائه می دهند. و تمام نکات ایمنی بعد از سمپاشی را به صورت مکتوب به مشتری تقدیم می کنند.

حشره دم مویی ( سه دم)  چه محل هایی را برای سکونت ترجیح می دهند؟

رژیم غذایی سیلور فیش یا حشره ماهی نقره ای بستگی به محلی که از آن تغذیه می کند، متفاوت می باشد که با ورود به منزل، آنجا را آلوده می نمایند ولی بیشتر از کاغذ، پارچه ، الیاف پشمی و کالای خشک را به سایر موارد ترجیح می دهند و بنابراین بیشتر در کتابخانه ها و کارتن های حاوی کتاب، کاغذ، کمد لباس و آشپزخانه، حمام ، کمد های لباس پنهان می شوند.

آیا حشره ماهی نقره ای انسان را نیش می زند؟

حشره ماهی نقره ای می توانند قسمت های مختلفی از منزل را آلوده نمایند، بطور مثال از کتاب ها، لباس ها، وسایل قدیمی و عتیقه و ...  که بیشتر در معرض خطر قرار دارند. رژیم غذایی آن ها بیشتر شامل کاغذ، چسب، ابریشم و کلاً الیاف پارچه ای می باشد درهنگام تغذیه ماهی نقره ای بر روی مواردی که از آن تغذیه می نماید آثاری را به جا می گذارد.همان طور که اشاره شد تغذیه این حشرات اغلب از کاغذ، فرش، لباس می باشد.

  سیلور فیش انسان را نیش نمی زند چرا که فاقد اندامک نیش و گزش هستند.

Silver fish negindasht

 آسیب و خطرات ماهی نقره ای به پوشاک ولباس

خطرات و خساراتی که حشره ماهی نقره ای پس از تغذیه از الیاف به پوشاک وارد می کند شامل ایجاد سوراخ های بسیار کوچک و نامنظم در سطح لباس بوده و یا به شکل رشد قارچ های تیره رنگ بر سطح پارچه و لباس ها نمایان می شود. در عکس شمابه طور کامل شاهد خوردگی لباس توسط  تایسانورا یا ماهی نقره ای مشاهده می کنید.

چرا ماهی نقره ای به خانه شما حمله می کنند؟

مانند بسیاری از آفات، ماهی نقره ای دوست دارد به خانه های ما حمله کند زیرا غذای فراوان و کمبود شکارچیان وجود دارد. خانه‌های انسان‌ها همچنین مکان‌های تاریک و مرطوب زیادی دارند که می‌توانند زندگی شبانه خود را در آنجا شروع و تکثیر کنند.

چگونه می توان ماهی نقره ای (دم مویی) را در منزل شناسایی کرد؟

ماهی نقره ای (سیلور فیش) محل های تاریک و مرطوب به همراه تراکم بالای وسایل و همچنین  محیطی با بی نظمی و به هم ریختگی را جهت پنهان شدن و حفاظت از خود ترجیح  می دهند. تایسانورا یا ماهی نقره ای بیشتر در قسمت هایی مانند زیر شیروانی ، زیرزمین، کمد لباس، سرویس حمام ، کابینت ها، زیر وان حمام و اصولاً در نزدیکی منبع غذایی و رطوبت که از آنها تغذیه می نمایند، مستقر می شوند که از جمله می توان به جعبه های مقوایی، قفسه های حاوی کتاب، کابینت های آشپزخانه حاوی مواد خوراکی خشک و... اشاره نمود.

سمپاشی تضمینی ماهی نقره ای (دم مویی، سیلور فیش)

اگر شما در تهران و اطراف آن زندگی می کنید و حشره ماهی نقره ای یا همان دم مویی به خانه شما هجوم آورده است،  شرکت سمپاشی نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی و درمان تخصصی و قطعی ماهی نقره ای در خدمت شما می باشد.

کافیست با شماره 88330133 تماس بگیرید و به طور مستقیم از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

چه چیزی به طور طبیعی ماهی نقره ای را از بین می برد؟

اگر ترجیح می دهید از متخصصین شرکت های سمپاشی کمک نگیرید، تعدادی روش درمان خانگی را به شما پیشنهاد می کنیم که می تواند به خلاص شدن از شر ماهی نقره ای به شما کمک کند شامل :

روغن سرو : روغن سرو یک حشره کش طبیعی رایج در نابودی ماهی نقره ای می باشد. ممکن است بوی چوب ناشی از این روغن را دوست داشته باشید، اما ماهی نقره ای توسط آن دفع می شود. بهتر است تراشه های سرو و یا روغن آن را در نواحی محل آلوده قرار دهید.

دارچین :  ما انسان ها ممکن است بوی دارچین را دوست داشته باشیم، اما ماهی نقره ای از آن نفرت دارد. دارچین آسیاب شده، روغن دارچین یا چوب دارچین را در مناطق آلوده قرار داده تا ماهی نقره ای را دور نماید.

مرکبات : ماهی نقره ای با رایحه مرکباتی مانند پوست پرتقال و لیمو دفع می شود.  باید مرتباً آن را تعویض کنید. همچنین می توانید با استفاده از آب لیمو و آب یک اسپری مرکبات درست کنید و در محل آلوده اسپری نمایید.

پوست خیار: ماهی نقره ای نیز از بوی خیار متنفر است.

میخک: میخک خشک حاوی اوژنول است که ماهی نقره ای را دفع می کند. میخک های کامل را در ناحیه آلوده قرار دهید.

نمک:ماهی های نقره ای جذب نمک می شوند اما خوردن آن باعث کم آبی و مرگ آنها می شود. نمک همچنین رطوبت منطقه را جذب می کند.

روش های سنتی برای مبارزه با ماهی نقره ای

سوالات متداول مشتریان

هزینه کنترل ، مبارزه و سمپاشی ماهی نقره ای چقدر است؟

صاحبان خانه به طور متوسط 1میلیون تا 2/5 میلیون تومان برای از بین بردن حشره ماهی نقره ای هزینه می کنند. میزان آلودگی، متراژ فضا، نوع مبارزه ، سم (داخلی و خارجی) در قیمت شما تأثیر می گذارد. برای یک عملیات سمپاشی ، مبارزه و نابودی سیلور فیش که شامل مشاوره، سمپاشی، مبارزه و پشتیبانی است ، هزینه می کنند.

سم بدون بو و خطر برای نابودی حشره ماهی نقره ای وجود دارد؟

ژل نابود کننده سیلورفیش از ترکیب انواع مواد لذیذ، خوش طعم و جذاب با یک ماده قوی و یک ماده غیردافع منجر به مصرف طعمه ها توسط سیلورفیش ها می شود و نمی توانند در برابر آن مقاومت کنند و از این طریق با اثرگذاری سریع در کمترین زمان ممکن سیکل و چرخه زندگی حشره بصورت کامل کنترل و ریشه کن می شود.

ژل 25 گرمی نابودکننده سیلورفیش گریز برای منازل و یا محیط های با مساحتی تا حدود 100 متر سیلورفیش را ریشه کن و نابود خواهد کرد.

ماهی نقره ای از کجا می آید؟

معمولا از طریق دهانه های فاضلاب سرویس های بهداشتی وارد منزل می شود.

خطر وجود ماهی نقره ای چقدر جدی می باشد؟

ممکن است باعث آلرژی شود

ماهی نقره ای اغلب یک خطر خفیف برای افراد و اموال دارد. آنها بیماری را منتقل نمی کنند، اما این آفات ممکن است باعث ایجاد آلرژی در افراد شوند.

ممکن است آفات دیگر را جذب کند

وجود آنها گاهی سوسک های فرش را به سمت خود جذب می کند و به دلیل ظاهر عجیبشان باعث ناراحتی می شود.

 باعث آسیب به وسایل شخصی شود

ماهی نقره‌ای در داخل خانه غلات می‌خورد و سوراخ‌های بزرگی را در لباس، فرش، اثاثه یا کاغذ ایجاد می کند. در تعداد زیاد می توانند صدمات زیادی ایجاد کنند.

علایم آلودگی ماهی نقره ای چیست؟

اغلب، صاحبان خانه ها وقتی ماهی نقره ای را روی زمین یا در سینک یا وان می بینند، ماهی نقره ای را تشخیص می دهند. آسیب تغذیه آنها همچنین می تواند نشان دهنده حضور آنها به همراه مدفوع فلفلی ریز آنها باشد.

آیا دفع آفات اولتراسونیک روی ماهی نقره ای کار می کند؟

صاحبان این دستگاه ها ادعا می کنند که از امواج صوتی با فرکانس فوق العاده بالا برای دور کردن پرندگان، جوندگان و آفات بندپایان مانند کک، سوسک، ماهی نقره ای و حتی عنکبوت استفاده می کنند. ... دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دستگاه های اولتراسونیک به طور موثر آفات را از خانه ها و یا باغ ها دفع یا از بین نمی برند.

 

جمله نهایی

در نهایت، این تحقیق یک قدم مهم در فهم بهتر حشره ماهی نقره ای است و امیدواریم که به پیشرفت علم کمک کند.

امیدوارم که این پیشنهادها برای شما مفید باشد. اگر نیاز به کمک بیشتری داشتید، لطفاً اطلاع دهید.


از ماهی نقره ای بیشتر بدانید: 

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi