سبد خرید خالی می باشد

سمپاشی عقرب

حشره عقرب از خانوادۀ arachnids و کاملاً نزدیک به خانوادۀ کنه ، مایت و عنکبوت ها می باشند.

حدود 1300 گونه حشره عقرب در سراسر جهان شناسایی شده که دارای بدن دراز و دم بند بند می باشد که نیش سمی خود را در آن مخفی کرده اند. عقرب ها بیشتر در مناطق مرکز ،جنوب و جنوب غربی ایران یافت می شوند.brown scorpion

بسیاری از عقرب ها سمی نبوده به جز دو گونه که در جنوب ایران یافت می شوند.این حشرات جزء حیوانات صحرایی به حساب آمده اما در واقع زیستگاه آن ها بیشتر در علفزارها، دشت ها، جنگل برگ ریز، جنگل کاج، جنگل هایی با باران فراوان و غارها یافت می شوند.

 مشخصات عقرب 

دارای بدن باریک و دراز با دم 5 بندی که به صورت قوسی شکل در بخش عقبی بدن عقرب قرار می گیرد. تفاوت های بسیاری بین گونه ها وجود دارد اما اغلب آن ها در حدود 2 اینچ به طور کامل رشد کرده اند.

رنگ : رنگ های مختلفی بین زرد ، آبی، قهوه ای مایل به قرمز و سیاه می توانند داشته باشند. بیشتر عقرب هایی که به منزل شما راه می یابند اصولاً نیش سمی ندارند و تنها گزشی شبیه به زنبور دارند.

گونه هایی از عقرب ها راه راه هایی در قسمت پشت خود دارند و اصولاً این عقرب ها سمی نیستند. این گونه به طور گسترده در قسمت جنوبی ایران گسترده شده اند و به دو صورت وجود دارند یا به صورت باندهای تیره که در بن آن ها کشیده شده در غیر این صورت بدن قهوه ای مایل به رنگ زرد دارند. 

scorpion photo 1036 x 625

 اقدامات توصیه شده در کنترل و مبارزه با عقرب ها:

در فضای باز از ریختن انبوهی از زباله ها ، سنگ ، تخته و هیزم به شدت جلوگیری کنید.

تمام درزها و شکاف ها باید به طور کامل گرفته شود تا از ورود عقرب به ساختمان جلوگیری کنیم.

هیزمی را که برای مصرف به داخل خانه می آورید بایستی فوراً می سوزانده شود و قبل از آوردن به داخل آن را بررسی کنید. هیزم را در داخل منزل نگه ندارید.

اطراف درب و پنجره ها از درز گیر استفاده کنید

در هنگام کمپ در طبیعت کفش ها را داخل چادر بیاورید و در هنگام پوشیدن کفش بایستی کفش را برعکس محکم به زمین بزنید چرا که عقرب معمولا به دلیل گرم بودن داخل کفش در آنجا مخفی می شود. 

با استفاده از لامپ های UV در تاریکی شب منزل را برسی کنید.

  به محض مشاهده بهترین راه حل، تماس با کارشناسان شرکت مهندسین نگین دشت بوده تا اقدامات لازم را در رفع مشکل شما به عمل آورند.

عقرب پوست درختان

این عقرب ها در ناحیۀ جنوب غربی کویر یافت شده و اصولاً سمی بوده ، گونۀ , Centruroides exilicauda به رنگ زرد بوده و به عقرب پوست درخت معروف می باشد کمرنگ و کوچک بوده به طوری که مشاهدۀ آن دشوار است.

زهر این عقرب درد شدید و تورم در محل گزیدگی، بی حسی، آفت دهان، مشکل تنفسی( فلج تنفسی)، انقباضات عضلانی و تشنج را به همراه دارد.

از آن جا که این عقرب بسیار سمی است در صورت هر گونه گزیدگی بلافاصله با تماس با نزدیکترین بیمارستان خود را به آن انتقال داده تا اقدامات لازم سریعتر انجام پذیرد.

 رفتار و عادات عقرب

عقرب بیشتر در شب فعالیت داشته ، حیوانات وحشی و درنده ای هستند که از انواع حشراتی نظیر عنکبوت ها و سایر عقرب های دیگر تغذیه می کنند. عقرب های بزگتر به ندرت از مهره دارانی مانند سوسمار و مارمولک های بزرگ ، مار ، موش و .. تغذیه می کنند آن ها در درجه اول شکار خود را توسط سنجش ارتعاشات از راه دور تشخیص می دهند.

هر چند عقرب ها مجهز به زهر بوده و از خود تا حد امکان دفاع می کنند ولی گاهی خودشان طعمه حیواناتی نظیر سوسمارهای حشره خوار ، پرندگانی نظیر جغدها و پستاندارانی نظیر موش ، ملخ و خفاش و .. قرار می گیرند.

 روش مبارزه و سمپاشی با جانوران سمی

آن ها عموماً از حشرات تغذیه کرده و بدون غذا به مدت شش ماه زندگی می کنند

در طول روز آن ها در زیر سنگ پنهان می شوند در انبوهی از صخره ها یا در ترک و شکاف ساختمان یا در زیر پوست درختان تا بتوانند در شب فعالیت خود را از سر بگیرند.

عقرب ها به دنبال آب و سرپناه به داخل منزل شما راه پیدا می کنند.

اشعۀ ماوراء بنفش یکی از راه های ردگیری عقرب ها می باشد این ابزار با لامپ LED یک چراغ قوه بسیار قوی در شناسایی و تشخیص عقرب ها می باشد.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi