سبد خرید خالی می باشد

شپشک چوب

شپشک چوب  Platyarthrus Hoffmannseggi از دسته بندپایان ، سخت پوستان و زیر دسته Isopod می باشد و از نام آن ها مشخص است که در چوب زندگی می کنند از جمله چوب های قدیمی و بقایای گیاهان پوسیده محل مناسبی برای تغذیه و پناهگاه آن هاست.

شپشک چوب در منازل معمولا در داخل کابیت و قرنیز های چوبی پوسیده دیده می شوند. رطوبت محیط و چوب دو عامل اصلی در پیدایش این حشرات بحساب می آید.

شپشک چوب  یک پایه مورفولوژی دارد. رنگ این حشرات سفید رنگ و روشن و اندازۀ آن ها به طول حدود 4 میلی متر است. شکل بیضوی با آنتن های کوتاه از نشانه های بارز این حشرات است. بدن مسطح و مقطع که توسط 7 جفت پا به هم متصل شده است و یک زائده پرکارید در قسمت پاهای پشتی است که تنفس از طریق این زائده صورت می گیرد.

اسکلت بیرونی به صورت فلسی است که چهارده اندام را به هم متصل می نماید. شپشک چوب ماده تخم ها را در یک کیسه به نام مارسپیوم حمل کرده و جنین در حال رشد از آب، اکسیژن و مواد غذایی (سلولز چوب) استفاده کرده و چندین دوره را تا رسیدن به بلوغ کامل طی می کنند.

این حشرات به صورت گسترده در زمینۀ زیست شناسی تکامل، اکولوژی رفتاری و چرخۀ تغذیه مورد مطالعه قرار گرفته اند و به دلیل تنوع در رنگ و اشکال مختلف تا کنون حدود 3000 گونه از این حشره شناخته شده است. بسیاری از این گونه ها جز ایزوپودهای زمینی به شمار می آیند. برخی نیمه خاکی و تعدادی در محیط آبزی بیشتر زندگی می کنند. مکانیزم دفاعی شپشک چوب در برابر ضربه باعث جمع شدن حشره در هنگام تحریک شدن و سپس به صورت کروی در می آیند  ولی برخی از گونه ها  این عکس العمل را ندارند.

به دلیل اندازۀ کوچک حشره شپشک چوب گاهاً شناسایی آن ها سخت است . در صورت مشکوک بودن به وجود شپشک چوب در منزل در اسرع وقت با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس گرفته تا در شناسایی شپشک چوب شما را راهنمایی نمایند.

شپشک های چوب مناطقی که رطوبت بالا داشته و نور کافی ندارد را جهت زندگی ترجیح می دهند در نتیجه در محیط های تاریک و با رطوبت بالای زیرزمین از جملۀ لانه مورچه ها بیشتر یافت می شوند از طرفی به دلیل همزیستی شپشک چوب با مورچه ها در محلی که مورچه ها فعالیت دارند از جمله در لانه مورچه ها این حشرات نیز یافت می شوند و با افزایش جمعیت مورچه ها ،این حشرات نیز گسترش می یابند. از طرفی شپشک چوب از مدفوع مورچه ها و کپک ها تغذیه می کنند در نتیجه در پاکسازی لانه مورچه ها بسیار مؤثراند. فعالیت این حشرات بیشتر در شب می باشد از طرفی یکی از محل هایی که بیشتر می توان این حشرات را یافت داخل کمپوست و بقایای پوسیده گیاهان است و از طریق تغذیه در این قسمت ها مواد مغذی را بازیافت کرده و خاک را هوادهی می کنند البته با وجود این همه فایده برای چرخۀ طبیعت می تواند برای گیاهان در حال رشد تهدید جدی به حساب آیند.

Platyarthrus Hoffmannseggi negindasht 1024 x 742

آنچه را که بایستی در خصوص شپشک چوب بدانیم 

 • این حشرات نیش نمی زنند و خطری از جهت انتقال بیماری برای انسان ندارند و مواد غذایی را آلوده نمی کنند ولی به دلیل رشد و تکثیر سریع آن ها و افزایش جمعیت و نیز آسیبی که به چوب وارد می کنند باید در اسرع وقت اقدام به سمپاشی نمایید.platyarthrus hoffmannseggi 2
 • رطوبت یکی از عوامل مهم در رشد شپشک چوب به شمار می آید بنابراین از عدم نشتی لوله های آب اطمینان حاصل کنید و در صورت هر گونه نشتی مشکل مربوط را رفع نمایید  تا شرایط مساعدی برای رشد آن ها فراهم نشود. 
 • شپشک چوب معمولا در اطراف سینک آشپزخانه دیده می شود، چرا که در زمان شستشو رطوبت زیادی در این مکان ایجاد می شود و محیط خوبی برای تکثیر و زندگی شپشک چوب بحساب می آید.
 • چوب های کابینت و درب سرویس ها که پوسیده می باشند محیط مناسبی برای زاد و ولد این حشرات می باشد.
 • در هنگام آبدهی گل ها اول اطمینان حاصل کنید که خاک گیاهان خشک شده سپس آبیاری کنید چون در صورت تجمع آب در گلدان محیط مناسب برای تخم ریزی حشرات فراهم می شود.
 • از تجمع برگ ، بقایای گیاهان و چوب خشک در محیط اطراف منزل خودداری کنید.
 • در هنگام خرید وسایل چوبی ، قرنیز و درب های چوبی دقت لازم را داشته باشید که از مراکز معتبر خریداری شود تا از طریق چوب، شپشک چوب انتقال داده نشود.
 • تا حد امکان در بحث بهسازی محیط بستن درزها و شکاف ها منزل اقدامات لازم را انجام دهید.
 • سیستم گرمایش و تهویه را چک کرده تا در صورت نیاز به تعمیرات در اسرع وقت اقدام فرمایید.
 • در صورت عدم رطوبت کافی حشره رشد نخواهد داشت وقتی سطح رطوبت بالا می رود رشد و تکثیر به سرعت انجام می گیرد.
 • کف و دیوارهای سرویس بهداشتی را بند کشی کنید تا از درز رطوبت به خارج سرویس ها جلوگیری به عمل آید .

در صورت مشاهده شپشک چوب و یا نشانه های وجود آن در اسرع وقت با کارشناسان سمپاشی نگین دشت تماس گرفته تا بهترین پیشنهاد را در جهت سمپاشی شپشک های چوب و بحث ریشه کنی و مبارزه به شما ارائه دهند.

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi