سبد خرید خالی می باشد

مورچه

شناخت مورچه ها

 مورچه ها موجوداتی شگفت انگیز و برخلاف موریانه ها آفات واقعی به شمار می آیند. در حدود 20000 گونه تا کنون روی زمین شناخته شده و آن ها در هر مکانی علی الخصوص در مکان های گرم و مرطوب یافت می شوند.

این آفات در یک گستره ای که از یک مورچه بسیار کوچک نظیر sugarant که کاملاً بی ضرر بوده تا مورچه های پرکار و بی رحم همچون مورچه های آتشین که نیش و گاز آن ها همچون آتش است ، تشکیل شده اند.

این آفات مکان هایی مانند چمن، محوطه های فضای سبز، نزدیک به مواد خوراکی ، مکان های تولید مواد غذایی و ظرف غذای حیوانات خانگی را برای زندگی ترجیح می دهند.

اندازۀ آن ها بسیار کوچک و تعداد آن ها بسیار زیاد می باشد. اگر در نقطه ای مورچه ای دیده شود بدانید تا یک مسیر طولانی به سمت مواد خوراکی در حال حرکت اند و کلیه محیط را احاطه می کنند. اندازۀ کوچک آن ها شرایط را برای پیدا کردن غذا و زنده ماندن در محوطه بیرون دشوار می سازد.

بدن مورچه از سه بخشی (شامل سه جفت پا) تشکیل شده و این حشرات به صورت کلونی با افراد هم گونۀ خود زندگی می کنند.

مورچه ها همچون زنبورها اعضای یک hymenoptera به شمار آمده و به زیر شاخه هایی تقسیم می شوند.

 •  مورچه های بالدار در لانه هایی با جمعیت زیاد و آب و هوای گرم زندگی می کنند. این مورچه ها با هم جفت شده و کلونی های زیادی را به وجود می آورند.

 •  از لحاظ شکل ظاهری موریانه و مورچه شباهت زیادی به یکدیگر دارند.

 • مورچه دارای بدنی نازک و باریک بوده در حالی که موریانه بدنی کشیده دارند. مورچه ها دارای دو جفت بال نازک که محکم به پشت آن ها چسبیده در صورتی که بال موریانه شبیه به مورچه بوده ولی شکننده است علی الخصوص در هنگام ازدحام یک شاخص خوب در تشخیص این دو حشره بوده و تفاوت دیگر در آنتن های آن هاست که مورچه دارای آنتن زانویی و موریانه دارای آنتن هایی راست و مستقیم می باشد.

مورچه ها از مواد غذایی متفاوتی تغذیه می کنند علی الخصوص به مواد شیرین و عسلی به شدت علاقه دارند. گونه های مورچه بسیار با هم متفاوت بوده مانند آرژانتینی، ghost (شبح)، پاسفیدها ...

گونۀ پاسفیدها بیشتر به سمت مزارع تمایل داشته و بیشتر از گیاهان داخل مزارع محافظت می کنند و به عنوان شکارچی آفاتی هستند که از منابع شیرین تغذیه می کنند و این آفات را از بین می برند.

مورچه ها به صورت اجتماعی زندگی می کنند و شامل هزاران و حتی میلیون ها به صورت کلونی هستند .

مورچه های کارگر بالغ جزء شایع ترین مورچه ها بوده که خود دارای 3 تیپ هستند:

 • ملکه

 •  نر 

 • کارگران

چگونگی ارتباط مورچه ها با یکدیگر همیشه جای سؤال داشته است؟ فرومون(Pheromones) بهترین فرم شناخته شده مورچه هاست. مورچه با استفاده از سیگنال های شیمیایی یاد می گیرند چگونه غذا را پیدا کرده و کلونی ها را از هر گونه خطری که آن ها را تهدید می کند با خبر کنند.

 مورچه ها تنها در چند روز رشد کرده و هر مورچه در 4 مرحله متمایز در هنگام رشد شامل تخم ، لارو ، شفیره و بلوغ را طی می کنند و زندگی آن ها شلوغ و کوتاه تر از انسان است. متوسط عمر آن ها 45 تا 60 روز است اگر چه تکثیر آن ها سریع می باشد ولی با گذشت زمان بزرگتر می شوند.

مورچه‌ها می‌توانند در منزل شما مشکلات بهداشتی و خطرات مختلفی ایجاد کنند:

 1. آلرژی و واکنش‌های حساسیتی: برخی از افراد ممکن است به مورچه‌ها حساسیت داشته باشند و باعث بروز علائمی مانند خارش، قرمزی و تورم در ناحیه تماس با مورچه می‌شود.

 2.  تخریب مواد غذایی: مورچه‌ها می‌توانند به مواد غذایی شما آلودگی های میکروبی انتقال دهند و باعث مشکلات بهداشتی برای شما شوند.

 3. گزیدگی و درد: برخی از گونه‌های مورچه مانند مورچه فرعون می‌توانند گزیدگی دردناکی ایجاد کنند که ممکن است باعث تورم و قرمزی در ناحیه گزیدگی شود.

 4. آلودگی به بیماری‌ها: مورچه‌ها می‌توانند باعث انتقال بیماری‌هایی مانند سالمونلا و اشرشیا کلی شوند که می‌توانند برای انسان‌ها خطرناک باشند.

برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است از ژل مورچه گریز استفاده کنید، همچنین می‌توانید از خدمات حرفه‌ای کنترل آفات نگین دشت استفاده کنید.

negindasht iconکنترل و سمپاشی مورچه :

 اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و مورچه به خانه شما هجوم آورده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی و درمان تخصصی و قطعی اقدام به سمپاشی مورچه می نماید.

سوالات متداول مشتریان

مورچه‌ها می‌توانند از طریق راه‌های مختلفی به خانه شما وارد شوند:

 1. ترک‌ها و سوراخ‌ها: مورچه‌ها می‌توانند از طریق ترک‌ها و سوراخ‌های کوچک در دیوارها به خانه شما وارد شوند.

 2. همچنین می‌توانند از طریق فاصله‌های اطراف پنجره‌ها و درها وارد شوند.

 3. لوله‌ها و سیم‌ها: مورچه‌ها می‌توانند در جایی که سیم‌ها، لوله‌ها یا سیم‌های برق وارد ساختمان می‌شوند، به خانه وارد شوند.

 4. شاخه‌های درخت که با خانه رویدند:

  مورچه‌ها می‌توانند از این شاخه‌ها برای ورود به خانه استفاده کنند.

معرفی انواع مورچه ها

مورچه ها به محصولات کشاورزی صدمه زده و وارد منازل می شوند. بعضی از انواع مورچه‌ها مثل مورچه قرمز آتشین از داخل درز و شکاف خاک یا لوله های آب و سیم های برق خود را به منازل جهت دسترسی به مواد غذایی می رسانند. 

خدمات سمپاشی و کنترل آفات

با بیش از 40 سال تجربه و تخصص 

خرید شاخک دور کننده کبوتر

خرید محصول ژل مورچه

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصول در ساعات اداری با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi