سبد خرید خالی می باشد

چگونه از شر عنکبوت خلاص شویم

اطلاعات و کنترل عنکبوت ها

با آموزش روش های شناسایی و مبارزه با عنکبوت ها از خانه یا محل کار خود در برابر آن ها محافظت کنید

Image

شناسایی


انواع عنکبوت ها

عنکبوت ها چه شکلی هستند؟

عنکبوت‌ها جانورانی بی‌مهره با بدنی دو بخشی و هشت پا هستند که به خاطر تار تنیدن و نیش زدن با زهر شناخته می‌شوند.

عنکبوت‌ها جانورانی بی‌مهره با بدنی دو بخشی و هشت پا هستند که به خاطر تار تنیدن و نیش زدن با زهر شناخته می‌شوند.

ظاهر کلی عنکبوت‌ها:

بدن: بدن عنکبوت از دو بخش اصلی تشکیل شده است: سر و سینه (سفالوتوراکس) و شکم. سر و سینه با هم ادغام شده‌اند و به آن سفالوتوراکس می‌گویند.

پاها: عنکبوت‌ها هشت پا دارند که در دو ردیف چهار تایی روی سر و سینه قرار گرفته‌اند. هر پا از هفت بخش تشکیل شده است.

چشم‌ها: اکثر عنکبوت‌ها هشت چشم ساده دارند که در سر و سینه آنها قرار گرفته‌اند.

کلیسر: عنکبوت‌ها دو کلیسر یا دندان نیش در جلوی دهان خود دارند که برای تزریق زهر به طعمه استفاده می‌شود.

پالپ: عنکبوت‌ها یک جفت پالپ دارند که در زیر دهان آنها قرار گرفته است. نرها از پالپ برای جفت‌گیری و ماده‌ها برای نگهداری تخم‌ها استفاده می‌کنند.

شکم: شکم عنکبوت گرد و نرم است و اندام‌های داخلی آن را در خود جای می‌دهد. در انتهای شکم، منافذی برای تنفس و ریسندگی تار وجود دارد.

معرفی و شناخت عنکبوت ها

شکل ظاهر: عنکبوت ها از مخوف ترین آفات به شمار می آیند . برخی از این گونه ها در اندازه های بزرگ و مودار هستند مانند عنکبوت های گرگی wolf spider و عده ای از این گونه ها کوچک و براق بوده مانند black widow spider می باشد .ترس عجیبی که عنکبوتیان در مردم به وجود می آورند آن ها را در برابر عنکبوت ها و دفاع از خود ناتوان می کند. 

عنکبوتیان از دسته تنندگان بوده نه حشرات و شامل عنکبوت ها ، عقرب ها ، کنه ها و مایت ها و ... می باشند. عنکبوت ها تنها تننده ای هستند که غده های ویژه ای را در شکم خود برای تولید ابریشم دارند. بدن آن ها دارای دو بخش است: ترکیبی از سر و قفسه سینه cephalothorax و بخش دیگر بخش شکمی است. عنکبوت ها گونه های مختلفی داشته ولی همۀ آن ها دارای 8 پا و بیشتر آن ها دارای 8 چشم می باشند. عنکبوت ها گوش ندارند و به جای آن موهای کوچک در پاهای آن ها وجود دارد که از این طریق ارتعاشات صوتی را احساس می کنند. آن ها قابلیت تنفس هم دارند. از آنجا که خون تمام فضاهای خالی بدن را پر کرده به آن ها کمک می کند پاهای خود را سفت نگه داشته و راه بروند. رشد عنکبوت ها به دنبال پوست اندازی آن ها صورت گیرد به این صورت که پوست قدیمی خود را دور می اندازند و پوست جدیدی را ایجاد می کنند و تا قبل از بزرگ شدن چندین بار پوست اندازی می کنند. بیشتر آن ها طول عمرشان یکسال بوده ولی برخی از رتیل ها سال های طولانی زندگی می کنند. 

خطرات عنکبوت ها

عنکبوت‌ها به طور کلی موجودات مفیدی هستند و نقش مهمی در کنترل جمعیت حشرات دارند. با این حال، برخی از آنها می‌توانند خطرناک باشند و گزش آنها مشکلات جدی‌ برای انسان ایجاد کند. در اینجا به برخی از خطرات عنکبوت‌ها اشاره می‌کنیم:

عنکبوت‌های سمی

عنکبوت بیوه سیاه (Latrodectus spp.): گزش این عنکبوت می‌تواند درد شدید، اسپاسم عضلانی، و در موارد نادر مشکلات جدی‌تری مانند مشکل در تنفس ایجاد کند. 
عنکبوت منزوی قهوه‌ای (Loxosceles spp.): گزش این عنکبوت می‌تواند منجر به نکروز پوست (مرگ بافت) و در موارد نادر به مشکلات سیستمی جدی مانند آسیب کلیه و شوک شود.

واکنش‌های آلرژیک

برخی افراد ممکن است به گزش عنکبوت‌ها واکنش‌های آلرژیک نشان دهند که می‌تواند شامل قرمزی، تورم، و خارش باشد. در موارد نادر، واکنش‌های آلرژیک شدیدتری ممکن است رخ دهد که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

عفونت‌های ثانویه

گزش عنکبوت می‌تواند محل ورود باکتری‌ها و دیگر عفونت‌ها به بدن باشد. اگر محل گزش تمیز و به درستی درمان نشود، ممکن است عفونت‌های جدی‌تر ایجاد شود.

مراحل سمپاشی عنکبوت

کنترل عنکبوت‌ها در محیط‌های مسکونی و کاری اهمیت زیادی دارد، زیرا می‌تواند به بهبود بهداشت، ایمنی و راحتی افراد کمک کند. در زیر به برخی از دلایل اصلی اهمیت کنترل عنکبوت‌ها اشاره می‌کنیم:

سمپاشی عنکبوت

از حشره‌کش‌ها و اسپری‌های مخصوص دفع عنکبوت‌ها استفاده می کنید. این مواد را در مناطقی که عنکبوت‌ها مشاهده شده‌اند، اسپری می کنیم.

مهر و موم کردن درزها و شکاف‌ها

تمام درزها، شکاف‌ها و حفره‌های موجود در دیوارها، سقف و کف را با استفاده از موادی مانند درزگیر یا چسب‌های سیلیکونی می پوشانید تا از ورود عنکبوت‌ها جلوگیری شود.

تحقیق کردن

ما خانه شما را از بالا به پایین، از داخل و خارج، برای مشکلات فعلی یا احتمالی عنکبوت و سایر آفات بازرسی خواهیم کرد.

کنترل سایر حشرات

عنکبوت‌ها از حشرات کوچک تغذیه می‌کنند. با کاهش جمعیت این حشرات می‌توان از حضور عنکبوت‌ها نیز کاست. از حشره‌کش‌ها و روش‌های کنترل آفات برای کاهش تعداد حشرات دیگر استفاده می کنیم.

نصب سیستم‌های روشنایی مناسب

عنکبوت‌ها معمولاً در مکان‌های تاریک تجمع می‌کنند. استفاده از نورهای روشن در مکان های شما می‌تواند به کاهش تعداد عنکبوت‌ها کمک کند.

پاکسازی محیط

تمام تارهای عنکبوت را با استفاده از جارو یا مکنده حذف می شود. این کار به جلوگیری از بازگشت عنکبوت‌ها کمک می‌کند.

سوالات متداول

مردم درباره عنکبوت‌ها سوالات مختلفی دارند که اغلب به دلیل کنجکاوی، نگرانی از گزش، و نیاز به اطلاعات در مورد کنترل آنها است. برخی از سوالات متداول در خصوص عنکبوت‌ها عبارتند از:

اکثر عنکبوت ها برای انسان سمی نیستند. با این حال، تعداد کمی از گونه ها وجود دارند که سم آنها می تواند برای انسان مضر باشد.

Image
logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi