سبد خرید خالی می باشد

شناخت سوسک ها

 این آفات را غالباً در خانه یا در لبۀ پنجره و یا در حیاط منزل مشاهده می کنیم. این گونه از سوسک ها را سوسک آبدارخانه  pantry pests و یا آفات محصولات انباری stored-product pests می نامند. برخی از گونه‌های سوسک محصولات یا ساختمان ها را نابود می‌کنند، در حالی که برخی از گونه‌ها در تجزیه باقی مانده مواد عالی در طبیعت کمک می‌کنند، درختان مرده را بخورند یا به گل‌ها کمک به گرده‌افشانی کنند.

این آفات بیشتر در محل هایی حاوی مواد غذایی انبار شده، جهت تغذیه مستقر می شوند. Red Flour beetle و Confused Flour beetle سوسک قرمز آرد و سوسک گیج آرد دو نمونه از بیتل هایی هستند که به صورت مکرر در مکان هایی مانند آشپزخانه و بخصوص در کابینت هایی که مواد خوراکی خشک در آن نگهداری می شود، بیشتر مشاهده می شوند و پس از افزایش شدت آلودگی به داخل اتاق ها منتقل می شوند. این دو آفت از گونه بیتل جزء شایع ترین و مضرترین آفات موجود در کارخانجات تولید آرد می باشد. این آفات از حبوبات، غلات، برنج، غذای خشک حیوانات خانگی و سایر مواد خوراکی خشک تغذیه می کنند و باعث ایجاد آلودگی در محصولات خوراکی می شوند.

این آفت ها از طریق خرید خشکبار و حبوبات فله ای یا بسته بندی وارد منازل شده و بلافاصله جذب مواد خوراکی خشک شده و سپس به سرعت تکثیر پیدا می کند و جمعیت شان گسترش می یابد و از مواد خوراکی (نشاسته و فیبر) موجود در آن مکان تغذیه می کنند.

کلیه مواد خوراکی خشک مانند برنج، گردو، حبوبات نگهداری شده، ادویه، سبزیجات خشک، خشکبار و.. در آشپزخانه مورد هجوم این آفت ها قرار دارد بخصوص مواد خوارکی خشکی که به صورت فله ای خریداری می شود و یا در ظروف آسیب پذیر و یا تنگ شیشه ای در جای گرم و مرطوب نگهداری می شود.

گونه دیگری از بیتل های شایع با نام سوسک داروخانه Drugstore beetle از داروها و یا چای ملین و سایر مواد خوراکی خشک موجود در محیط تغذیه می کنند. این آفات با هجوم به مواد خوراکی زیان های اقتصادی شدیدی را با خود به همره خواهند داشت. این گونه از بیتل ها با تغذیه از غلات و حبوبات بخصوص محصولات برداشت شده ، محصولات غذایی بسته بندی شده حیوانی و محصولات مشتق شده از گیاهان باعث انتقال آلودگی، ایجاد بوی نامطبوع ، تغییر رنگ و یا ایجاد طعم بد در آن ماده خوراکی شده و آسیب زیادی را به آن ها وارد می کنند.

این آفات برای زنده ماندن به جز غلات، آجیل، ماکارونی، حبوبات و هزاران مواد خوراکی خشک ذخیره شده دیگر از مواد غیر خوراکی شامل کتاب، کاغذ دیواری و ... جهت تغذیه استفاده می کنند. سوسک دارو عموماً قادر به جویدن قلع و فویل آلومینیمی نیز می باشد و از طریق تغدیه از چسب و خمیر به کار رفته در درز مبلمان آسیب های جبران ناپذیری را به وسایل موجود در منازل و موزه ها وارد می نماید. برخی از گونه های این آفت از سموم موجود در تله ای که برای سایر حشرات و جوندگان در محیط کار گذاشته شده تغذیه کرده بدون آنکه آسیبی به این آفات وارد شود. این آفات به سایر صنایع نیز آسیب زیادی وارد می کند، اگر چه در درجه اول به مواد خوراکی ذخیره شده موجود در آبدارخانه و آشپزخانه ها آسیب وارد می نماید .

یکی دیگر از گونه های شایع بیتل ها، سوسک سیگار Cigarette beetles است که به دلیل تغدیه از توتون ، تنباکو و دخانیات به این نام معروف اند.

سوسک غلۀ دندان اره ای Sawtoothed Grain beetles گونه دیگری از بیتل هاست که از طیف وسیعی از مواد خوراکی خشک تغذیه می کند و از طرفی یکی از قابلیت های این آفت جویدن بسته بندی مواد خوراکی از جنس کاغذ، مقوا، سلفون، پلاستیک، فویل و ... می باشد و از این طریق به مواد خوراکی نیز دست پیدا می کند. این آفات پس از آسیب به مواد خوراکی با استفاده از قابلیتی که در پاهای خود دارند به سرعت از محل فرار کرده و از دید انسان ناپدید می شوند. این آفات اکثراً روی سطوح دیواره ها، لبه پنجره و یا سطوح کابینت ها باعث ایجاد آلودگی شدید می کند. این گونه از بیتل دارای آگاهی بالایی بوده و حتی ریزترین مواد غذایی را به راحتی پیدا می کنند و تنها راه کنترل این آفات رعایت بهداشت محیط می باشد و این که از نگهداری مواد خوراکی به مدت طولانی خودداری کنیم و یا بهتر است حتما تا حد امکان مواد خوراکی خشک را داخل یخچال یا فریزر نگهداری نمود و اگر ماده ای روی سطح زمین ریخته شد باید به سرعت تمیز گردد. در صورتی که مواد غذایی توسط این آفات آسیب و یا دچار آلودگی گردید به سرعت مواد را داخل سطل زبالۀ کاملاً دربسته ریخته  و از منزل خارج نمایید تا از گسترش این آفت به سایر مواد خوراکی یا سایر قسمت های محیط خودداری کنیم.

معرفی انواع سوسک ها

سوسک‌ها بزرگترین گروه از موجودات زنده در جهان هستی هستند. دانشمندان بیش از 350,000 گونه از سوسک‌ها را شناسایی کرده‌اند، و بسیاری هنوز کشف و شناسایی نشده اند. بر اساس برخی از برآوردها، ممکن است تا 3 میلیون گونه سوسک در سیاره زندگی کنند.

  1. زیستگاه: سوسک‌ها تقریباً در هر کجای سیاره زندگی می‌کنند، از قطب شمال تا قطب جنوب هستند. آن‌ها هر دو زیستگاه خاکی و آب شیرین یافت می شوند، از جنگل‌ها تا چمنزارها، بیابان‌ها تا توندراها، و از سواحل تا قله کوه‌ها زندگی می کنند.

  2. پوست بیرونی بدن: بیشتر سوسک‌های بالغ بال‌های جلویی سخت شده دارند، که به عنوان زره برای محافظت از حشره عمل میکند. شکم زیرین بیشتر نرم و حساس هستند.

  3.  تنوع اندازه: اندازه سوسک ها از میکروسکوپی تا سوسک غول‌پیکر متغیر است. کوچکترین آنها  دارای طول ۰.۲۵ میلی‌متر است. سوسکی به نام Goliath beetle که ۱۰۰ گرم وزن دارد.

  4.  تغییرشکل: سوسک ها یکی از پیشرفته‌ترین اشکال متامورفوز حشرات را دارند. آن‌ها به عنوان یک تخم شروع می‌کنند که به لاروی شبیه کرم تبدیل می‌شود. بدن آن‌ها بلند است و هیچ پا‌هایی ندارند. لاروی سوسک ها در زمین و در انواع مختلف محیط‌های آبزی زندگی می‌کنند.

  5.  سبک زندگی منحصربه‌فرد: برخی از سوسک ها، مانند سوسک قارچی ابریشمی، در لانه‌های زنبورها و زنبور عسل زندگی می‌کنند. آن‌ها از هر قارچی که در لانه زنبور یا زنبور عسل پیدا کنند تغذیه می‌کنند.

  6.  سیستم تنفسی: سوسک ها دارای یک سیستم تنفسی منحصربه‌فرد هستند که با آن حیوانات دیگر فرق دارد. در کنار شکم و سینه، بازوهای خارجی به نام سپیراکل‌ها وجود دارد. سپیراکل‌ها به طور مستقیم به تراکئا سوسک ها متصل شده و به هر قسمت از بدنشان انشعاب دارد.

  7.  رنگارنگ : سوسکها می‌توانند زرد، سبز، قرمز، نارنجی یا بنفش رنگ باشند. آن‌ها یکی از قدیمی‌ترین حیوانات جهان هستند که بیش از ۳۰۰ میلیون سال در اینجا بوده‌اند.

  8.  ارتباطات: سوسکها نمی‌توانند خیلی خوب ببینند، بنابراین با استفاده از فرمون‌ها، صداها یا ارتعاشات ارتباط برقرار می‌کنند

خدمات سمپاشی و کنترل آفات

با بیش از 40 سال تجربه و تخصص 

خرید ژل سوسک کش, خرید سم سوسک کش قوی, سمپاشی سوسک,

سفارش ژل سوسک کش

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصول در ساعات اداری با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید.

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi