سبد خرید خالی می باشد

زنبور

نیش زنبور ها به جز دردناک بودن گاهی اوقات خطرناک بوده و حساسیت های فراوانی را برای انسان به وجود می آورد.

زنبور عسل Honey bees در هنگام دفاع ( به خصوص در هنگام تخریب لانۀ آن ها توسط انسان) فرد را نیش زده که محل گزش بسیار دردناک می باشد. بر خلاف زنبور عسل wasps ، زنبورهای hornets به صورت فزاینده ای مشکل زا بوده و زنبورهای Africanized Honey bee به راحتی بر انگیخته نمی شود.

زنبورها پس از نیش زدن می میرند. از آنجا که کیسۀ زهر و نیش زنبور به هم ارتباط داشته ، زمانی که زنبور شروع به نیش زدن می کند کیسۀ زهر پاره شده و سپس مرگ زنبور را به همراه خواهد داشت.

کندوی عسل زنبورها به عنوان یک جامعه بسیار کوچک که از 3 طبقه یا 3 گروه تخصصی شامل کارگران- نرها و ملکه تشکیل شده است که هر فرد وظیفۀ تخصصی خود را بر عهده داشته و تنها یک ملکه در هر کند وجود دارد که همان بزرگترین زنبور عسل موجود در کندو می باشد و عملکرد و وظیفۀ اصلی آن تخم ریزی است. کندو از 40000 زنبور کارگر تشکیل شده که ماده ها بسیار کوچک و تعداد نرها بالای 2000 نفر می باشد.

ملکه درون یکی از سلول های موجود در کندو یا موم ساخته شده توسط کارگران روی تخم ها می خوابد تا تخم ها به لارو تبدیل شود. زنبور های کارگر از گرده گل ها و گیاهان تغذیه کرده و به نوزادان ولارها این شهد و عسل را جهت تغذیه می دهند. پس از 16 تا 24 روز یک زنبور به صورت کامل رشد کرده و از یک سلول پدیدار می شود.

زنبورهای کارگر علاوه بر پرورش و دادن غذا به لاروها وظیفۀ ساختن موم را هم بر عهده دارند. ساخت لانه ، تمیز کردن و محافظت از آن، جمع آوری شهد و گرده گل ها و گیاهان از وظایف این زنبورهاست. مادۀ corbicula که در پاهای عقبی این زنبورها رشد می کند به آن ها در جمع آوری شهد و گرده گل ها کمک می کند.

از وظایف دیگر این زنبورها ساخت کلونی بوده که برای ادامه نسل آن ها می باشد و در نهایت یک کارگر، کندو را ترک کرده و زندگی خود را به صورت عادی ادامه می دهد طول عمر آن ها بسیار کوتاه در حد چند هفته بوده در صورتی که ملکه تا چند سال زندگی می کند.

 

اکثر گونه های زنبورها در طول تاریخ با کمک انسان به تولید موم و عسل می پرداختند که از میان این گونه ها 2 گونه اهلی شامل زنبورهای عسل که از زمان اهرام مصر وظیفۀ ساخت موم و عسل را به عهده داشته اند و زنبورهای کارگر که پیدا کردن غذا (گرد و شهد گل ها و گیاهان) را انجام می دادند و برقراری ارتباط آن ها با یکدیگر(از طریق رقص های متنوع در هنگام پرواز) که از یک گونه تا گونه دیگر کاملاً متفاوت است.

زنبور عسل در درجه اول از کلیه گیاهان و گل ها بازدید کرده و عملیات گرده افشانی و جمع آوری گرده و شهد را انجام می دهند علی الخصوص از طریق گیاهان بومی هر منطقه این عملیات را انجام می دهند. سایر حشراتی نظیر پروانه ها، سوسک و پرنده ها نیز در گرده افشانی گیاهان نقش دارند اما زنبور عسل گسترده ترین و با ارزش ترین نژاد را از لحاظ تجاری داشته که ارزش کار آن چند میلیارد دلار می باشد.

Killer Bees 1600x500

negindasht iconکنترل و سمپاشی زنبور: اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و زنبور به خانه شما هجوم آورده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی و درمان تخصصی و قطعی این آفت در خدمت شما می باشد.

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi