سبد خرید خالی می باشد

سوسک ها

 این آفات را غالباً در خانه یا در لبۀ پنجره و یا در حیاط منزل مشاهده می کنیم. این گونه از سوسک ها را سوسک آبدارخانه - pantry pests و یا آفات محصولات انباری - stored-product pests می نامند.

این آفات بیشتر در محل هایی حاوی مواد غذایی انبار شده، جهت تغذیه مستقر می شوند. Red Flour beetle و Confused Flour beetle سوسک قرمز آرد و سوسک گیج آرد دو نمونه از بیتل هایی هستند که به صورت مکرر در مکان هایی مانند آشپزخانه و بخصوص در کابینت هایی که مواد خوراکی خشک در آن نگهداری می شود، بیشتر مشاهده می شوند و پس از افزایش شدت آلودگی به داخل اتاق ها منتقل می شوند. این دو آفت از گونه بیتل جزء شایع ترین و مضرترین آفات موجود در کارخانجات تولید آرد می باشد. این آفات از حبوبات، غلات، برنج، غذای خشک حیوانات خانگی و سایر مواد خوراکی خشک تغذیه می کنند و باعث ایجاد آلودگی در محصولات خوراکی می شوند.

این آفت ها از طریق خرید خشکبار و حبوبات فله ای یا بسته بندی وارد منازل شده و بلافاصله جذب مواد خوراکی خشک شده و سپس به سرعت تکثیر پیدا می کند و جمعیت شان گسترش می یابد و از مواد خوراکی (نشاسته و فیبر) موجود در آن مکان تغذیه می کنند.

کلیه مواد خوراکی خشک مانند برنج، گردو، حبوبات نگهداری شده، ادویه، سبزیجات خشک، خشکبار و.. در آشپزخانه مورد هجوم این آفت ها قرار دارد بخصوص مواد خوارکی خشکی که به صورت فله ای خریداری می شود و یا در ظروف آسیب پذیر و یا تنگ شیشه ای در جای گرم و مرطوب نگهداری می شود.

گونه دیگری از بیتل های شایع با نام سوسک داروخانه Drugstore beetle از داروها و یا چای ملین و سایر مواد خوراکی خشک موجود در محیط تغذیه می کنند. این آفات با هجوم به مواد خوراکی زیان های اقتصادی شدیدی را با خود به همره خواهند داشت. این گونه از بیتل ها با تغذیه از غلات و حبوبات بخصوص محصولات برداشت شده ، محصولات غذایی بسته بندی شده حیوانی و محصولات مشتق شده از گیاهان باعث انتقال آلودگی، ایجاد بوی نامطبوع ، تغییر رنگ و یا ایجاد طعم بد در آن ماده خوراکی شده و آسیب زیادی را به آن ها وارد می کنند.

این آفات برای زنده ماندن به جز غلات، آجیل، ماکارونی، حبوبات و هزاران مواد خوراکی خشک ذخیره شده دیگر از مواد غیر خوراکی شامل کتاب، کاغذ دیواری و ... جهت تغذیه استفاده می کنند. سوسک دارو عموماً قادر به جویدن قلع و فویل آلومینیمی نیز می باشد و از طریق تغدیه از چسب و خمیر به کار رفته در درز مبلمان آسیب های جبران ناپذیری را به وسایل موجود در منازل و موزه ها وارد می نماید. برخی از گونه های این آفت از سموم موجود در تله ای که برای سایر حشرات و جوندگان در محیط کار گذاشته شده تغذیه کرده بدون آنکه آسیبی به این آفات وارد شود. این آفات به سایر صنایع نیز آسیب زیادی وارد می کند، اگر چه در درجه اول به مواد خوراکی ذخیره شده موجود در آبدارخانه و آشپزخانه ها آسیب وارد می نماید .

یکی دیگر از گونه های شایع بیتل ها، سوسک سیگار Cigarette beetles است که به دلیل تغدیه از توتون ، تنباکو و دخانیات به این نام معروف اند.Beetle

سوسک غلۀ دندان اره ای Sawtoothed Grain beetles گونه دیگری از بیتل هاست که از طیف وسیعی از مواد خوراکی خشک تغذیه می کند و از طرفی یکی از قابلیت های این آفت جویدن بسته بندی مواد خوراکی از جنس کاغذ، مقوا، سلفون، پلاستیک، فویل و ... می باشد و از این طریق به مواد خوراکی نیز دست پیدا می کند. این آفات پس از آسیب به مواد خوراکی با استفاده از قابلیتی که در پاهای خود دارند به سرعت از محل فرار کرده و از دید انسان ناپدید می شوند. این آفات اکثراً روی سطوح دیواره ها، لبه پنجره و یا سطوح کابینت ها باعث ایجاد آلودگی شدید می کند. این گونه از بیتل دارای آگاهی بالایی بوده و حتی ریزترین مواد غذایی را به راحتی پیدا می کنند و تنها راه کنترل این آفات رعایت بهداشت محیط می باشد و این که از نگهداری مواد خوراکی به مدت طولانی خودداری کنیم و یا بهتر است حتما تا حد امکان مواد خوراکی خشک را داخل یخچال یا فریزر نگهداری نمود و اگر ماده ای روی سطح زمین ریخته شد باید به سرعت تمیز گردد. در صورتی که مواد غذایی توسط این آفات آسیب و یا دچار آلودگی گردید به سرعت مواد را داخل سطل زبالۀ کاملاً دربسته ریخته  و از منزل خارج نمایید تا از گسترش این آفت به سایر مواد خوراکی یا سایر قسمت های محیط خودداری کنیم.

کنترل و سمپاشی سوسک: اگر شما در تهران و یا شهرهای اطراف آن به سر می برید و گونه های متفاوت حشره سوسک به خانه شما هجوم آورده شرکت نگین دشت در ارائه خدمات زیست محیطی، درمان تخصصی از بین بردن این آفت در خدمت شما می باشد.

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi