سمپاشی کک (flea)
نوشته شده توسط "By negindasht"   
کنترل و مبارزه با کک ها
کک ها حشرات بسیار مقاوم ، تند و تیز و به سختی کشته می شوند. حمله و هجوم این حشرات باعث مزاحمت انسان و حیوانات خانگی می شود. حال می خواهیم چرخۀ زندگی ، ساختار ، جزئیات و دلیل مقاومت این حشرات و نیز روش های مؤثر در مقابله با آن ها را بیان کنیم.
کک زیر ذره بین
در بررسی راه های کنترل و مبارزه با کک ها مانند سایر مراحل مبارزه با حشرات ابتدا باید با تمام جزئیات چرخۀ زندگی این حشره آشنا شد. این چرخه شامل 4 مرحلۀ : تخم ، لارو ، شفیره ، بالغ می باشد.
در این جا توضیح مختصری از چرخۀ زندگی کک ها از ابتدا تا پایان را برای شما بیان می کنیم:
چرخه زندگی کک
کک بالغ با پرش بر روی بدن شما یا حیوان خانگی تان با دهان کوچکی که دارد شروع به تغذیه می کند. نیش این حشره به پوست صدمۀ زیادی وارد کرده و مسلماً این گزیدگی همراه با التهاب و خارش و ورم شدید می باشد. بیشتر انسان هاو حیوانات نسبت به گزش این حشره آلرژی شدیدی دارند، در صورتی که کک ها ، گزشی روی پوست شما به وجود آورند برای بهبود گزش بهتر است از پماد های مخصوص گزش استفاده نمایید. مواد مؤثر و مناسب در از بین بردن این حشره در لباس و بدن بخصوص برای پوست عبارتند از: Deet Lotion - Bug off Aerosol می باشد. البته روی برچسب این محصولات هیچ اشاره ای به کک نشده است ولی تأثیر آن در مدت زمان اثبات کرده بسیار مفید بوده و به عنوان یکی از بهترین راه های درمان گزیدگی بیان می کنند.
اسپری های وانیلی و Deet ها جزء موادی هستند که بویی که دارند تأثیر فراوانی در مبارزه و جلوگیری از نزدیکی این حشرات به پوست و لباس شما می شود از طرفی یک سری محصولات بدون بو هم وجود دارد ..
این حشرات پس از تغذیه تولید مثل کرده و عمل تخم گذاری شروع می شود. این عمل در مکان های مختلفی مانند حیاط – داخل خانه  و یا روی بدن حیوانات خانگی اتفاق بیافتد.
عمر متوسط کک ها 2 الی 3 هفته بوده و هر کدام در طول این مدت صدها  تخم گذاشته که برخی از این تخم ها در خانه ، برخی روی بدن حیوانات خانگی و یا عده ای در حیاط باقی می مانند.
وقتی این تخم ها بارور می شوند، این خون آشام های کوچک از تخم بیرون آمده و از هر نوع مواد ارگانیک شروع به تغذیه می کنند این مواد شامل خون خشک شده ، مدفوع کک ها ، موی حیوانات خانگی و سایر مواد ارگانیک موجود در فرش ، مبلمان ، حیوانات خانگی و نیز داخل یا خارج از خانۀ شما غذای خود را تأمین می کنند.
لارو کک ها پس از تغذیه از پیلۀ خود خارج شده و وارد چرخۀ دگردیسی شده و مرحلۀ سوم شفیره نام دارد، که اگر کک ها به این مرحله برسند سخت ترین مرحلۀ از بین بردن آن هاست و هیچ نوع سمی آن ها را به طور کامل از بین نبرده ، برای همین است که باید چرخۀ کامل این حشرات را بشناسیم تا بتوانیم راه از بین بردن این حشرات پیدا کنیم که در این مورد تنها راه از بین بردن مراجعه و تماس با کارشناسان شرکت مهندسی نگین دشت است.
هنگامی که این حشره از تخم بیرون می آید چرخه آن هم کامل گردیده ولی برخلاف سایر حشرات تخم این حشرات به طور تصادفی بیرون نمی آید. از تخم بیرون آمدن این حشرات زمانی اتفاق می افتدکه وجود یک انسان یا حیوان خون گرم را در نزدیکی خود حس کرده در آن لحظه از پیلۀ حفاظتی خود بیرون آمده و بلافاصله شروع به تغذیه از طریق نیش زدن کرده و پس از آن این چرخه مجدد آغاز می شود.
اکنون که با چرخۀ زندگی این حشره آشنا شدید بهتر است بدانید این چرخه در هر محیطی به راحتی اتفاق می افتد مگر آنکه شما به کارشناسان ما مراجعه کرده که او راه درمان و مبارزه با این حشره را به طور کامل می داند و از این طریق اقدامات لازم را به عمل می آورد. این چرخه در بدن حیوانات، حیاط خانه ، فرش ، بطری کوچک، تختخواب ، پارکینگ ، زیرزمین ، محل خزیدن، زیرشیروانی، خانۀ سگ، مبلمان و ... اتفاق می افتد. ولی قاعده ساده است: هر مکانی که یک حیوان خون گرم در آن زندگی می کند مکانی برای هجوم این حشرات است. در حقیقت هر مکانی که امکان تغذیه برای آن ها وجود داشته باشد. به عبارت دیگر کک ها در درجه اول حیوانات خانگی را ترجیح داده نظیر سگ ، گربه ، سنجاب، راکن، موش، پرندگان و ... در غیر این صورت ( نبود حیوانات خانگی) به انسان حمله کرده و از او تغذیه می کنند .شایع ترین کک ها کک گربه است ولی ما گونه های دیگری نظیر کک سگ ، کک پرنده ، کک موش ، کک شن و ماسه ، کک انسان، کک های مزاحم را هم داریم. با توجه به این که کک ها از چه میزبانی تغذیه کنند نام گذاری می شوند. نکتۀ مهم آن است که راه های پیشگیری و درمان در همۀ گونه ها یکسان است.
کک
حال که شما با چرخۀ زندگی این حشره آشنا شدید می خواهیم بدانیم چگونه باید این مشکل را درمان کنیم؟ نکتۀ مهم این است که باید هر مکانی که کک از آن تغذیه می کند . به هیچ عنوان نباید فکر کنید که اگر در حیوان خانگی خود کک را از بین ببرید خانه و حیاط شما عاری از این حشره خواهد شدو بالعکس. بنابراین درمان حیاط شما قبل از فصل شروع چرخۀ زندگی این حشره یکی از راه های مقابله با آن است. اگر شما حیاط یا حیوان خود را درمان کرده و از خانۀ خود غافل شوید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. قاعدۀ عمومی این است که اگر حیوان شما داخل خانه زندگی می کند شما باید هم خانه و هم حیوان خود را برای اطمینان بیشتر درمان کنید ولی اگر حیوان خانگی تان در خارج از خانه زندگی می کند باید حیاط و حیوانتان را درمان کرده و همچنین اگر حیوان شما هم در خانه و هم خارج از خانه زندگی می کند باید هم خانه ، حیاط و حیوانتان را درمان کرده و اگر باز هم از درمان کامل مطمئن نشده اید باید هر محلی را که حدس می زنید احتمال وجود این حشره وجود دارد عملیات مبارزه با کک صورت گیرد و همیشه به یاد داشته باشید از بین بردن تخم حشره قبل از پیشرفت و کامل شدن چرخۀ زندگی اش را ه بسیار موفقی در درمان کامل این حشره بوده و این ساده ترین و کامل ترین راهی است که وجود دارد.
نکته: بلافاصله بعد از اطمینان از وجود کک به داخل منزل با کارشناسان ما تماس گیرید.
بعضی از انسان ها عقیده دارند که کک ممکنن است از سگ همسایه یا شخصی که به خانه شان آمده به خانۀ آن ها منتقل شده و درمان این حشره کمک به رفع مشکل آن ها کرده و از انجام آن ممانعت می کنند ولی باید قبل از پیشرفت این حشرات مبارزه را شروع کرد  تا از وجود آن ها در امان باشید.
درمان کک ها پس از حمله این حشرات چندین هفته زمان می برد چون باید ساختار آن ها را به طور کامل از بین برد که در صورتی که بتوان در چرخۀ زندگی شان ( تخم گذاری) وقفه ای ایجاد کنیم این عملیات با موفقیت صورت گرفته در غیر این صورت مدت زمان زیادی برای مقابله با این حشرات زمان لازم است و این بسته به زمان رشد این حشرات در چرخۀ آن ها و مدت زمان باز شدن کامل تخم آن ها دارد.
کک
بهترین راهی که ما پیشنهاد می دهیم این است که از هر نوع اقدام خودسرانه به شدت پرهیز نموده و با کارشناسان شرکت مهندسین نگین دشت با شماره تماس های 22147310-44446097 تماس گرفته تا با روش های دقیق و مکانیزاسیون دردرمان و مقابله با این حشره اقدام کنند.
گاهی بعضی از مردم فکر می کنند با خالی نگه داشتن اتاق و خانۀ خود به مدت 1 الی 2 ماه می توانند به آن ها گرسنگی داده ولی آن ها نمی دانند این کار باعث خشن تر شدن این حشرات شده و در صورت بازگشتتان به خانه شدیدتر حمله ور شده و تمام تخم های آن ها بارور می شود. گاهی عده ای تنها اتاقی را که آلوده می بینند خالی نگه داشته درب آن را می بندند ولی نمی دانند حتی حرکت و گرمای بدن شما را هم این حشران حس کرده و فعال می شوند. عده ای دیگر فکر می کنند جارو زدن روش مؤثری است ولی باید بدانند که جارو حملۀ آن ها را افزایش می دهد.
بهترین راه  ریشه کنی کک این است هرچه سریعتر با کارشناسان شرکت مهندسین نگین دشت تماس بگیرید تا از طریق روش های نوین سم پاشی و تله های گرم این حشرات را به دام انداخته و چرخۀ زندگی آن ها را به طور کلی نابود کنند .
 

جهت ارتباط با کانال تلگرام شرکت نگین دشت و ارتباط با کارشناس بر روی عکس زیر کلیک کنید.

کانال تلگرام نگین دشت

 https://telegram.me/negindashtir
 
 

 برای دیدن تصاویر بر روی عکس کلیک کنید:
Fleas (1)Fleas (2)Fleas (3)Fleas (4)Fleas (5)
 
 
 

نظرات  

 
#5 طیبه 1393-05-12 10:27
با سلام
حشره کک به منزل شخصی ماسرایت کرده!وکودکان بنده را نیش میزند،راه حل مبارزه با این آفت چیست!ضمن اینکه من به همراه فرزندانم به پارک برای ورزش صبحگاهی میرفتیم و این حشره از آن طریق وارد خانه ماشده است.و بنده از هیچ جانور خانگی مراقبت نمیکنم و در ضمن منزل ما واحد زیرزمین است!
نقل قول
 
 
+1 #4 پاسخ کارشناس: 1392-03-17 21:50
نقل قول از sahand:
سلام و عرض ادب
من در یک گاوداری کا رمی کنم و به تازگی در داخل منزلم کک آمده آیا با توجه به اینکه من در یک محیط آلوده کار می کنم آیا راهکاری برای جلوگیری از ورود این حشره به محل زندگی ام وجود دارد یا خیر؟

پاسخ کارشناس:
بایستی راه انتقال کک به داخل منزل تان که عمدتاَ از طریق کف کفش ها و لباس ها می باشند کنترل نمایید.
البته مبارزه اصولی با این حشره در محیط کارتان جهت ریشه کنی پیشنهاد ما می باشد.
نقل قول
 
 
-2 #3 پاسخ کارشناس: 1392-03-17 21:46
نقل قول از شبنم:
با سلام،میخواستم بدونم برای جلوگیری از گزیدن کک باید چه کار کنم؟برادر من در یک اصطبل اسب کار می کند و کک را به منزل می آورد تمام بدنم جای نیش کک است.این داروهایی که در قسمت بالا ذکر شده را باید چگونه تهیه کنم؟تو رو خدا راهنماییم کنید. متشکرم.

پاسخ کارشناس:
تا زمانی که برادر شما در محیط آلوده به کک کار می کند استفاده از پماد و دارو کاری عبث و بیهوده می باشد. چرا که شما دایم در معرض گزش قرار دارید از همه مهمتر بایستی بدانید به لحاظ بهداشتی کک ها می توانند بسیاری از بیماری ها را به انسان انتقال دهند.
نقل قول
 
 
+7 #2 شبنم 1392-02-20 13:10
با سلام،میخواستم بدونم برای جلوگیری از گزیدن کک باید چه کار کنم؟برادر من در یک اصطبل اسب کار می کند و کک را به منزل می آورد تمام بدنم جای نیش کک است.این داروهایی که در قسمت بالا ذکر شده را باید چگونه تهیه کنم؟تو رو خدا راهنماییم کنید. متشکرم.
نقل قول
 
 
+5 #1 sahand 1391-09-11 15:35
سلام و عرض ادب
من در یک گاوداری کا رمی کنم و به تازگی در داخل منزلم کک آمده آیا با توجه به اینکه من در یک محیط آلوده کار می کنم آیا راهکاری برای جلوگیری از ورود این حشره به محل زندگی ام وجود دارد یا خیر؟
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر

به سایت رسمی شرکت مهندسی نگین دشت خوشامدید::
چنانچه شما بزرگواران در عرصه "دفع و کنترل آفات" سوالاتی را مطرح نمایید ، کارشناسان این شرکت درکوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی شما میباشند!


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

Slideshow is powered by negindasht
Design by Next Level Design / Script by vosooghi!