سبد خرید خالی می باشد

تفاوت گزش ساس و کنه

تفاوت های بین حشره ساس و کنه به عنوان حشرات مکنده بسیار جزئی به نظر رسد ولی از نظر علم حشره شناسی تفاوت های عمده که به راحتی این دو حشره را از یکدیگر متمایز می نماید. از جملۀ این تفاوت ها نحوۀ عادات تولید مثل و انتخاب پناهگاه مناسب جهت زندگی آن هاست.چگونگی انتقال و شیوع بیماری از طریق این دو آفت نیز می تواند یکی دیگر از تفاوت های این دو حشره بشمار آید.

توجه داشته باشید اولین قدم در بحث مبارزه با حشرات مکنده شناسایی حشره می باشد. کارشناسان شرکت سمپاشی نگین دشت جهت شناسایی نوع حشره به شما کمک کرده و پس از اطمینان از نوع حشره در جهت سمپاشی ساس و سمپاشی کنه اقدامات لازم را انجام می دهند.

نحوۀ شناسایی و شناخت حشره ساس از کنه 

حشره ساس کمی بزرگتر از کنه هستند. ساس ها معمولا قرمز مایل به قهوه ای هستند، در حالی که کنه ها اغلب بدن روشن تر و پاهای تیره تر با راه راه دارند.در حالی که هر دو آفت کوچک هستند، ساس ها معمولاً کمی بزرگتر از کنه ها هستند.

کنه و ساس تختخوابی هر دو بال ندارند و شکل ظاهری بیضی و تقریباً صاف دارند از این جهت تشخیص آن برای افرادی که به علم حشره شناسی واقف نیستند امری سخت و دشوار است.

لازم به ذکر است با بازرسی دقیق حشره می توانید ساس و کنه را از هم تشخیص دهید. در قدم اول باید توجه کنید که کنه حاوی هشت پا (چهار جفت پا) بوده در حالی که ساس شش پا دارد. از آنجا که حشرات بسیار ریز هستند این روش برای شناسایی روش مناسبی بشمار نمی آید.

یک روش در تشخیص آسان تر ساس و کنه پس از خونخواری حشره می باشد. کنه پس از خونخواری باد می کند و شناسایی آن راحت تر است ولی ساس بیشتر تغییر رنگ می دهد و رنگ ساس از رنگ قهوه ای مایل به قرمز به تیره تبدیل می شود.

ساس و کنه هیچ کدام نمی توانند پرواز کنند یا پرش داشته باشند این حشرات از طریق لباس ، وسایل شخصی که با خود حمل می کنید و یا حیوانات خانگی مسافت طولانی را طی کرده تا به یک محیط مناسب جهت رشد رسیده و مراحل رشد خود را طی کند.

به عنوان مثال زیستگاه اصلی کنه در طبیعت می باشد وقتی انسان و حیوانات خانگی در چمن های بلند و مراتع یا زیستگاه کنه راه می روند کنه از طریق آن ها به داخل منازل انتقال می یابد. ساس بیشتر از طریق چمدان، وسایل دست دوم بخصوص مبل، تختخواب و ...انتقال می یابد.

تفاوت دیگر ساس و کنه در میزان جمعیت آن هاست که در محیط رشد کرده و آلودگی گسترش می یابد. تولید مثل گونه های مختلف کنه مدت زمان زیادتری طول کشیده و در نتیجه افراد حتی در آلودگی های بسیار شدید با تعداد محدودی کنه مواجه می شود و به همین جهت تأکید شده که حتی با دیدن یک عدد کنه در اسرع وقت محیط سمپاشی شود در صورتی که ساس ها پس از مدتی آلودگی شان به شدت افزایش یافته و بخصوص افراد در اتاق خواب پس از مدتی با حجم زیاد ساس مواجه می شوند.

آموزش تفاوت گزش ساس از کنه

tick negindasht

 

شناسایی ساس و کنه از طریق جای گزش نیز امری دشوار است. از آنجا که جای گزش به دلیل واکنش سیستم ایمنی در افراد مختلف متفاوت است در نتیجه می توان گفت جای محل گزش روش درستی برای تعیین نوع آفت به صورت دقیق نمی باشد شاید به صورت حدودی بتوان حدس زد ولی دقیق نیست. فقط از این لحاظ قابل مقایسه اند که کنه جهت تغذیه از خون مدتی روی پوست میزبان مانده تا تغذیه از خون کامل شود در صورتی که ساس پس از رفع نیاز به یک وعده غذایی سریع از میزبان جدا شده و به پناهگاه خود برمی گردد.گزش ساس اغلب موارد به صورت خطی و کنار هم هستند اما گزش کنه بصورت تکی قابل تشخیص می باشند. التهاب و تورم گزش کنه چندین برابر بشدیدتر از ساس می باشد.

 در حال حاضر با تحقیقات صورت گرفته اثبات شده از لحاظ علمی هیچگونه بیماری از طریق ساس به انسان انتقال پیدانمی کند فقط گاهاً یکسری حساسیت های پوستی به دلیل حساسیت پوست به بزاق ساس بروز می کند. این در حالی است که کنه ها انواع بیماری های بسیار خطرناک را به انسان انتقال می دهد که از جملۀ آن به انواع تبهای خطرناک، بیماری لایم، راش، تب کریمه کنگو و .... می توان اشاره کرد.

معرفی پماد ضد گزش ساس

 بعد از گزش ساس روی پوست جهت کم کردن التهاب و خارش از پماد کالامین و پماد کلوبتازول پیشنهاد می شود استفاده کنید.

سمپاشی و کنترل و درمان ساس

در صورتی که منزل مشکوک به ساس یا کنه می باشد در زمان های اداری با کارشناسان شرکت نگین دشت تماس حاصل فرمایید. تعویق در امر سمپاشی ساس یا سمپاشی کنه باعث افزایش آلودگی محیط شده و باعث به خطر افتادن سلامتی و افزایش آلودگی وسایل منزل و در نتیجه دورریز وسایل خواهد شد که خود آسیب اقتصادی شدیدی را به همراه خواهد داشت.

 

آلبوم تصاویر گزش ساس و گزش کنه 

 

منبع مقاله: شرکت نگین دشت

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد!

 

logo sampashi

مشاوره رایگان

021-88330133


تمام نقاط تهران و کرج

درباره شرکت نگین دشت

شرکت مهندسی نگین دشت با بیش از 30 سال تجربه به صورت تخصصی در زمینه خدمات سمپاشی حشرات، طعمه گذاری انواع موش و مبارزه با آفات خانگی و صنعتی مانند، سوسک، ساس، پشه، موریانه، کنه، مورچه، کک، موش و... با افتخار در خدمت هموطنان عزیزمان می‌باشد.

در ارتباط باشید:

logo-samandehi